Bariery architektoniczne

platformy dla niepełnosprawnych
Platformy schodowe – cały proces realizacji
Styczeń 1, 2017
Zewnętrzna platforma schodowa
Platforma dla niepełnosprawnych DELTA (D-TA)- realizacje
Styczeń 24, 2017
Pokaż Wszystkie

Bariery architektoniczne

pokonaj_baiery_architektoniczne

Czym są bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych ruchowo?

Bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych są ogromnym problemem. W chwili obecnej osoby te, coraz cześciej jasno i wyraźnie wypowiadają swoje zdanie na temat dostosowania przestrzeni publicznej do swoich potrzeb. Można znaleźć ich głosy choćby na portalach społecznościowych tj Facebook, czy Twitter, gdzie opisują oni miejsca, które powinny zostać dostosowana do ich potrzeb. Chą decydować o sobie i swoim losie. Pragną, aby wszyscy ludzie zwrócili uwagę – dostrzegli istniejące bariery architektoniczne jakimi są schody, krawężniki, chodniki, itp.

Dzięki wciąż rosnącej liczbie dostępnych miejsc publicznych,urzędów, muzeów, szkół, peronów kolei owych, w których montuje się platformy dla osób niepełnosprawnych, czy windy, osoby te stają się bardziej aktywne społecznie czy zawodowo, ale wymagają szczególnego podejścia w życiu codziennym, a także w edukacji, czy rynku pracy.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż w Polsce co siódmy Polak jest osobą niepełnosprawną a sama niepełnosprawność nasila się wraz z wiekiem, gdyż ąż 60% osób niepełnosprawnych jest powyżej 55 – tego roku życia. Dane te są zgodne z Narodowym Spisem Powszechnym z 2011 roku. Osoby niepełnosprawne to blisko 4,7 mln – 12,2% ogółu ludności.

A jak to ma się w innych krajach europejskich?

Jaki procent ludności niepełnosprawnej występuje w innych krajach UE? Na te i inne pytania dotyczące likwidacji barier architektonicznych u naszych sąsiadów postaramy się napisać w innym artykule. Zapraszamy do śledzenia już dziś.