Likwidacja barier architektonicznych

Muzeum
Dostosowywanie miejsc użyteczności publicznej
Styczeń 1, 2017
Pokaż Wszystkie

Likwidacja barier architektonicznych

platformy dla niepełnosprawnych

Czy likwidacja barier architektonicznych to jedyny problem z jakim borykają się osoby niepełnosprawne?

Niestety nie. Coraz częściej słyszymy o tym jak osoby te spotykają się z barierami komunikacyjnymi  – nieżyczliwością np:. sąsiadów, administratorów spółdzielni.

Przez lata gromadzą środki własne, aby móc skorzystać z dofinansowania przyznawanego przez PFRON i w momencie kiedy już są o krok od możliwości samodzielnego opuszczenia czterech ścian dzięki np platformie schodowej napotykają mur. Słyszą wtedy rozmaite wymówki np: że na klatce nie ma wystarczającego miejsca, lub, że miejsce to zostanie zawężone i że będzie problemem noszenie mebli (Tu mała dygresja – kto w dzisiejszych czasach nosi wielkie meble? Dziś wszystko jest spakowane w małe paczki), że boją się, iż będzie to stanowiło dla nich problem. Dziś są sprawni, ale nie zdają sobie sprawy z tego co może przynieść im jutro. Może to właśnie oni jutro będą  potrzebować windy, aby wydostać się ze swoich tzw czterech ścian? Brak w nich empatii do drugiego człowieka.

Niedawno widzieliśmy film nakręcony przez osobę, która z drwiną i z ironią wypowiadała się na temat windy dla osób niepełnosprawnych zamontowanej w jednym z renomowanych hoteli w Polsce. Myślę, że jego zachowanie wynikało z niewiedzy jaka towarzyszy wielu ludziom. Zabawnym było dla niej to, iż winda ta jeździ tyko w momencie gdy przyciska się guzik, a prędkość z jaką się porusza jest niewystarczająca.

Otóż społeczeństwo nie jest odpowiednio wyedukowane. Brak im podstawowej wiedzy odnośnie urządzeń dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i wymagań jakie muszą one spełniać.

Co powinniśmy robić, aby takich sytuacji uniknąć?

Uświadamiać społeczeństwu jak ważne jest, aby każdy z nas mógł swobodnie przemieszczać się w dowolne miejsce. Potrzebne są nam kampanie społeczne.

Czy powinniśmy się poddawać i rezygnować z własnych marzeń?

Nie, jeśli spotkamy się z takim problemem musimy wiedzieć, że jesteśmy wstanie pokonać również i tę barierę.

W przypadku braku wymaganego wolnego miejsca na klatce możemy ubiegać się o odstępstwo. Nasza firma zrealizowała już wile takich inwestycji – platformy dla niepełnosprawnych, windy, podnośniki